DARMOWA DOSTAWA przy zamówieniach powyżej kwoty 500 zł
Profesjonalne kosmetyki Dr. Schrammek

Elementor #23073

Przebarwienia na twarzy: Jak sobie z nimi radzić?

Przebarwienia na twarzy to problem dotykający wielu osób, niezależnie od wieku i typu skóry. Mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym nadmierną ekspozycją na słońce, zaburzeniami hormonalnymi, starzeniem się skóry, a także stanami zapalnymi. Właściwe rozpoznanie typu przebarwień i zastosowanie odpowiednich metod leczenia może znacznie poprawić wygląd skóry. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na temat rodzajów przebarwień, przyczyn ich powstawania oraz skutecznych metod ich redukcji.

Przebarwienia na twarzy: Jak powstają?

Przebarwienia na twarzy powstają przez nadprodukcję melaniny, czyli naturalnego pigmentu skóry wytwarzanego przez komórki zwane melanocytami. Melanocyty mają długie wypustki, którymi łączą się z komórkami naskórka – keratynocytami – i przekazują im melanosomy, czyli owalne ciałka zawierające pigment. Ilość i aktywność melanocytów, która jest uwarunkowana genetycznie, decyduje o odcieniu naszej skóry. Na produkcję melaniny (melanogenezę) wpływają głównie czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, oraz wewnętrzne, jak aktywność hormonów. To właśnie te czynniki są głównymi przyczynami przebarwień na skórze.

Przebarwienia występują u 30% kobiet po 30. roku życia oraz u około 90% kobiet po 50. roku życia. Kobiety są bardziej narażone na przebarwienia niż mężczyźni z powodu częstych zmian hormonalnych, np. w czasie ciąży czy menopauzy. Przebarwienia mogą być także skutkiem stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej.

Przebarwienia to zmiany w zabarwieniu skóry, które mogą występować niezależnie od odcienia karnacji. Są ciemniejsze od otaczającej je skóry, mogą być delikatnie lub wyraźnie ciemniejsze. Mogą pojawiać się na dużych obszarach twarzy (często porównuje się je do rozlanego kakao) lub jako punktowe plamki, na przykład na skroniach.

Hiperpigmentacja skóry – Główne przyczyny powstawania przebarwień

 1. Promieniowanie UV: Melanina w skórze działa jak naturalna ochrona przed promieniowaniem UV. Kiedy skóra jest narażona na słońce, enzym tyrozynazy aktywuje melanocyty do zwiększonej produkcji melaniny jako mechanizmu obronnego, co powoduje opaleniznę. Jednak zbyt duża ekspozycja na słońce może prowadzić do gromadzenia się melaniny i powstawania przebarwień, zwłaszcza na twarzy (czole i policzkach), dekolcie, przedramionach i grzbietach dłoni.

 2. Zaburzenia hormonalne: Hormony zwiększają wrażliwość komórek barwnikowych na promieniowanie UV. W okresach takich jak ciąża, menopauza czy podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, brak odpowiedniej ochrony przed słońcem może prowadzić do przebarwień.

 3. Stosowanie leków, ziół i kosmetyków fotouczulających: Niektóre substancje, jak retinol, dziurawiec czy substancje zapachowe, mogą w reakcji z promieniami UV podrażniać skórę i powodować nadmierną produkcję melaniny.

 4. Stany zapalne skóry: Przebarwienia mogą powstawać w wyniku alergii, infekcji, atopowego zapalenia skóry czy trądziku, zwłaszcza jeśli leczenie jest opóźnione lub nieprawidłowe.

 5. Urazy skóry: Przebarwienia mogą pojawiać się w miejscach oparzeń, zadrapań czy ran. Szczególnie wrażliwa jest skóra po zabiegach laseroterapii, dlatego przez co najmniej 6 tygodni po zabiegu trzeba chronić ją kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

 6. Starzenie się skóry: Z wiekiem, zwłaszcza przy częstej ekspozycji na słońce, mogą pojawiać się ciemne plamy.

 7. Choroby ogólnoustrojowe: Niektóre choroby, takie jak schorzenia wątroby, niedoczynność tarczycy, cukrzyca czy niedoczynność nadnerczy, mogą prowadzić do powstawania przebarwień.

Rodzaje przebarwień

Przebarwienia mogą przybierać różne formy, w zależności od przyczyny ich powstawania:

 • Melazma – zaburzenia pigmentacji, charakteryzuje się ciemnymi plamami, które pojawiają się głównie na twarzy. Melazma często jest wynikiem zmian hormonalnych, np. podczas ciąży (tzw. “maska ciążowa”) lub w wyniku stosowania antykoncepcji hormonalnej.

 • Plamy soczewicowate – są to płaskie, brązowe plamy, które powstają głównie na skutek długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Są one częściej spotykane u osób starszych.

 • Przebarwienia pozapalne – występują po ustąpieniu stanów zapalnych skóry, takich jak trądzik, egzema czy urazy skóry. Są one wynikiem nadprodukcji melaniny w miejscach uszkodzenia skóry.

Przebarwienia to zmiany pigmentacyjne, które mogą pojawiać się na różnych głębokościach skóry. Wyróżniamy trzy główne typy:

 1. Naskórkowe: Te przebarwienia występują w naskórku. Są to płytkie zmiany, zazwyczaj brązowe, które stosunkowo łatwo rozjaśnić.

 2. Skórne: Znajdują się w skórze właściwej oraz w głębszych warstwach naskórka. To głębokie przebarwienia, najczęściej o niebiesko-szarym kolorze, które są bardzo trudne do usunięcia. W takich przypadkach kosmetyki są mało skuteczne i potrzebna jest specjalistyczna pomoc.

 3. Mieszane: Na skórze występują zarówno przebarwienia naskórkowe, jak i skórne. Są trudne do usunięcia, ponieważ kosmetyki działają tylko na płytsze zmiany, co daje częściowe efekty.

Przebarwienia posłoneczne – okrągłe plamy na skórze większe od piegów

Plamy soczewicowate są większe od piegów, ich rozmiar waha się od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Mogą mieć regularny lub nieregularny kształt i pojawiają się pojedynczo lub w skupiskach na częściach ciała najczęściej wystawianych na działanie promieni UV, takich jak twarz, ramiona i dekolt. Mogą być brązowe lub jasnobrązowe i w przeciwieństwie do piegów, ich kolor nie zmienia się w ciągu roku.

Te brązowe plamy na skórze najczęściej pojawiają się między 30. a 50. rokiem życia, co jest związane z fotostarzeniem. Jeśli nie dbałaś o ochronę przeciwsłoneczną w młodości, istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie plamy pojawią się na Twojej twarzy. Dlatego tak często podkreślamy znaczenie profilaktyki! Codzienne stosowanie kremu przeciwsłonecznego z wysoką ochroną przed UVB i UVA pomoże uniknąć przebarwień.

 

Jak usunąć przebarwienia skóry na twarzy? Jakie składniki aktywne warto stosować, aby wyrównać koloryt cery – kremy na przebarwienia

 1. Ochrona przeciwsłoneczna: Kluczowe znaczenie w zapobieganiu i leczeniu przebarwień ma regularne stosowanie kremów z wysokim filtrem UV. Produkty takie jak Brightening Day Fluid SPF 50 lub Solar Protect Fluid SPF 50od Dr. med. Christine Schrammek skutecznie chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, zapobiegając powstawaniu nowych przebarwień.

 2. Składniki aktywne w kosmetykach: Preparaty zawierające witaminę C, kwas glikolowy, retinol oraz niacynamid są szczególnie skuteczne w walce z przebarwieniami. Retinol RT+ Performance Serum to dobry wybór, aby zatroszczyć się jednocześnie o redukcję przebarwień, jak i nawilżenie skóry.

 3. Kwas glikolowy i inne kwasy AHA: Peelingi z kwasem glikolowym mogą pomóc w złuszczaniu martwych komórek skóry, co prowadzi do rozjaśnienia przebarwień i wygładzenia skóry. Triple Effect Peeling zawiera kwasy AHA, a także kwas glikolowy, to połączenie zapewni skuteczne i bezpieczne złuszczenie naskórka i przyczyni się do redukcji przebarwień na twarzy.

 4. Serum z witaminą C: Stosowanie serum z wysoką zawartością witaminy C może znacznie poprawić wygląd skóry. Mela White Active C Serum od Dr. med. Christine Schrammek redukuje oznaki zmęczenia i przywraca skórze blask dzięki wysokiej dawce witaminy C. Witamina C działa jako silny antyoksydant, neutralizując wolne rodniki i redukując nadmiar melaniny.

 5. Profesjonalne zabiegi kosmetyczne: GREEN PEEL®, głęboko złuszczający peeling ziołowy to skuteczna metoda na rozjaśnianie przebarwień, który warto rozważyć w przypadku mocniejszych przebarwień. Zabieg usuwania przebarwień powinien być wykonywany przez doświadczonych specjalistów, sprawdź gdzie możesz wykonać zabieg w Twojej okolicy – KLIK.

Codzienna pielęgnacja – jak pozbyć się przebarwień?

Aby skutecznie walczyć z przebarwieniami, ważne jest stosowanie odpowiedniej codziennej pielęgnacji:

 • Oczyszczanie: Regularne i delikatne oczyszczanie skóry pomaga usunąć zanieczyszczenia, które mogą przyczyniać się do powstawania przebarwień. Produkty takie jak Soft Foam Cleanser skutecznie usuwają zanieczyszczenia, jednocześnie nawilżając skórę.

 • Nawilżanie: Nawilżenie skóry jest kluczowe w procesie jej regeneracji. Stosowanie kremów nawilżających i serum zapewnia skórze odpowiedni poziom nawodnienia. Mela White Day Cream SPF 20 krem wybielający przebarwienia – nawilża skórę, jednocześnie chroniąc ją przed promieniowaniem UV.

 • Regeneracja nocna: Noc to idealny czas na regenerację skóry. Stosowanie produktów takich jak Mela White Night Cream podczas snu wspomaga procesy naprawcze skóry, redukując przebarwienia i poprawiając jej strukturę.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry z przebarwieniami – jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?

 • Unikaj słońca: Staraj się unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia. Noszenie kapeluszy i okularów przeciwsłonecznych może dodatkowo chronić skórę.

 • Stosuj produkty o sprawdzonych składnikach: Wybieraj produkty z udowodnioną skutecznością w redukcji przebarwień, takie jak te oferowane przez Dr. med. Christine Schrammek.

 • Konsultuj się z dermatologiem: Regularne wizyty u dermatologa mogą pomóc w monitorowaniu stanu skóry i dostosowywaniu pielęgnacji do jej potrzeb.


Choć dermatologiczne metody mogą skutecznie rozjaśnić przebarwienia, to codzienna pielęgnacja odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu ich nawrotom i utrzymaniu efektów terapii. Nie istnieje bowiem metoda, która całkowicie i na stałe usunie plamki. Sukces leczenia przebarwień zależy od regularnych nawyków pielęgnacyjnych, w tym ochrony przeciwsłonecznej i stosowania kremów rozjaśniających. Proces ten jest długotrwały i zazwyczaj jeden krem czy zabieg nie wystarczą, aby całkowicie usunąć przebarwienia. Profilaktyka, szczególnie ochrona przed słońcem, jest więc niezbędna.

Podsumowując, walka z przebarwieniami wymaga kompleksowego podejścia, obejmującego zarówno odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, jak i stosowanie produktów zawierających składniki aktywne o udowodnionym działaniu. Regularna pielęgnacja oraz ewentualne profesjonalne zabiegi kosmetyczne mogą znacząco poprawić wygląd skóry i zredukować widoczność przebarwień.

Anna Porszke-Białowąs

Farmaceuta, kosmetolog, dietetyk kliniczny. Specjalista i oficjalny trener Schrammek Polska.