DARMOWA DOSTAWA przy zamówieniach powyżej kwoty 500 zł
Profesjonalne kosmetyki Dr. Schrammek

Trądzik różowaty – objawy, przyczyny, leczenie

Co to jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty, czyli rosacea to przewlekła choroba zapalna skóry, która niestety może okazać się niemożliwa do wyleczenia. Trądzik różowaty to niejednolity zespół objawów o różnym podłożu, zalicza się go do „nerwic naczynioruchowych” skóry. Początek choroby zwykle związany jest ze wzmożoną reaktywnością naczyń. Charakterystycznym objawem jest wówczas napadowe czerwienienie skóry twarzy („okres prerosacea”). Ta przypadłość najczęściej dotyka kobiety, choć zdarzają się także mężczyźni chorujący na trądzik różowaty, u których przebieg choroby ma ostrzejszy charakter. Z dostępnych danych wynika, że trądzik różowaty dotyczy 10% populacji. Na trądzik różowaty chorują zwykle osoby z I lub II fototypem skóry, czyli o jasnej karnacji, z jasnymi włosami i oczami. Co wywołuję te chorobę?

Przyczyny trądziku różowatego nie są do końca znane, wciąż trwają badania mające na celu ustalenie przyczyn występowania tej choroby. Z dotychczasowych odkryć medycyny wynika, że występuje on głównie na podłożu genetycznym. Oznacza to, że jeśli rodzic cierpiał na tę przypadłość jest duża szansa, że także dziecko odziedziczy trądzik różowaty. Na wystąpienie trądziku różowatego mogą mieć też wpływ czynniki, takie jak: zaburzenia gospodarki hormonalnej, nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, zaburzenia naczynioruchowe.

 

Trądzik różowaty objawy

Trądzik różowaty zwykle występuje w centralnej części twarzy. Jednym z charakterystycznych objawów trądziku jest rumień i teleangiektazje (tzn. poszerzone naczynia krwionośne). Objawy trądziku różowatego to także towarzyszący zaczerwienieniom obrzęk, uczucie pieczenia, a w późniejszym etapie grudki i krosty. U niektórych chorych może dojść do przerostu i zwłóknienia gruczołów łojowych, co niekiedy doprowadza do przerostu ograniczonego, tzw. rhinophymaPostać z dominacją zmian przerostowych (phymatous rosacea): skóra jest pogrubiała, ma nieregularną powierzchnie, na której występują zmiany guzowate. Najczęściej te zmiany skórne obejmują nos (rhinophyma), mogą pojawiać się na brodzie, czole, policzkach oraz uszach. W obrębie zmian przerostowych często stwierdza się także zapalenie mieszków włosowych i stan zapalny skóry.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Z rozpoznaniem trądziku różowatego nie należy zwlekać. Po diagnozie specjalista zaproponuje ukierunkowane leczenie. Trądzik różowaty należy leczyć, ale obecnie na rynku nie ma preparatów, które zagwarantują 100% wyleczenie.

Sposoby leczenia trądziku różowatego można zaliczyć do trzech grup:

  • leczenie zewnętrzne (leczenie miejscowe trądziku różowatego)
  • leczenie doustne
  • odpowiedni dobór dermokosmetyków.

Zła dieta może także mieć wpływ na zaostrzenie objawów trądziku, warto zatem zadbać o odpowiednie odżywianie.

Jak radzić sobie z trądzikiem różowatym?

Jeśli cierpisz na trądzik różowaty unikaj zabiegów, takich jak: złuszczanie z użyciem kwasów owocowych, kwasu trójchlorooctowego, kwasu salicylowego. Powodują one znaczne przekrwienie skóry, co nasila i utrwala rumień. Zabiegi peelingujące wywołują intensywne płatowe złuszczanie, które nie pomoże w przypadku już podrażnionej i zaczerwienionej skóry dotkniętej trądzikiem różowatym. Niewskazane są także zabiegi rozgrzewające, korzystanie z sauny czy łaźni. Przy codziennej pielęgnacji skóry należy unikać tarcia, ucisku, a także stosowania kosmetyków z substancjami czynnymi, działającymi alergizująco i drażniąco na skórę. Jak zatem dbać o cerę z trądzikiem różowatym?

Czym myć twarz przy trądziku różowatym?

Wybieraj kosmetyki o delikatnej konsystencji, np. pianki z zawartością składników kojących – betainy, inozytolu. Myjąc twarz uważaj, aby nie podrażnić jej zbyt mocnym tarciem. Również podczas demakijażu zwróć uwagę, aby produkt był bezpieczny, a zarazem skuteczny. Świetnie sprawdzi się do tego celu płyn micelarny, który rozpuści makijaż, bez potrzeby nadmiernego pocierania skóry płatkiem kosmetycznym.

Krem na trądzik różowaty

Kosmetyki powinny być naturalne, przeznaczone do skóry wrażliwej i zawierać składniki, które nie tylko pielęgnują, ale także leczą. Dobrym wyborem przy skórze dotkniętej trądzikiem różowatym są dermokosmetyki, ponieważ są one delikatne i nie uczulają, a ponadto zawierają w sobie składniki łagodzące, np. wyciąg z nagietka, oleje roślinne, np. olej z pestek winogron. Jeśli odczuwasz napięcie, swędzenie skóry stosuj dermokosmetyki, które pozwolą złagodzić objawy trądziku i wzmocnią barierę ochronną skóry.

Niezwykle istotne jest także, aby dbać o ochronę przeciwsłoneczną, ekspozycja na słońce może również podrażniać skórę z trądzikiem różowatym. Warto wybrać krem nawilżający, który będzie chronił także przed słońcem, czyli miał duży wskaźnik SPF.

Anna Porszke-Białowąs

Farmaceuta, kosmetolog, dietetyk kliniczny. Specjalista i oficjalny trener Schrammek Polska.